Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Dlaczego warto wybrać współpracę z jedną agencją na wyłączność?

umowa na wyłączność z agencją nieruchomości

Data aktualizacji: 17 maja, 2024

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, masz do wyboru umowę otwartą, bez wyłączności lub ekskluzywną umowę z jedną agencją. Druga opcja jest z wielu powodów korzystniejsza. Co warto wiedzieć o umowie na wyłączność i dlaczego nie trzeba się jej bać? Sprawdź w naszym artykule.

Planując sprzedaż mieszkania, najczęściej korzystamy z usług pośredników. Doradca nieruchomości przejmuje za nas trud wyszukiwania atrakcyjnego klienta, zna rynek, pomaga w formalnościach prawnych, pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Wiele osób sprzedających nieruchomości ma wątpliwości, czy umowa na wyłączność z jedną agencją nie ograniczy im dostępu do potencjalnych klientów innych pośredników. Wręcz przeciwnie! Oto, jak działa umowa ekskluzywna.

Umowa z klauzulą wyłączności – podpisujesz z jedną agencją, ale inne też mają do niej dostęp

Podpisując umowę ekskluzywną (z klauzulą wyłączności) zawierasz jedną umowę, z jedną agencją. Czy to oznacza jednak, że Twoja oferta na sprzedaż nie trafi do portfolio innych agencji? Trafi, jak najbardziej!  Twoje ogłoszenie zostaje wtedy umieszczone w bazie MLS i mają do niej dostęp inne agencje, które mogą ją oferować na swoich stronach internetowych.

Dzięki temu masz luksus posiadania własnego doradcy, który opiekuje się Twoją ofertą, sprawdza za Ciebie stan prawny i na bieżąco monitoruje zainteresowanie oraz aktywnie szuka klientów. A dodatkowo nie musisz się martwić, że oferta trafi do zbyt małej liczby klientów. Ofertę mogą też proponować inne agencje, z którymi Ty nie musisz podpisywać kolejnych umów.

Umowa na wyłączność to spójna oferta i pełne zaangażowanie doradcy

Dzięki podpisaniu umowy na wyłączność na portalach ogłoszeniowych znajdzie się tylko jedna, spójna oferta. Wprowadzone są poprawne i zweryfikowane dane, co zwiększa szansę na szybką transakcję.

Co więcej, agencja opiekuje się taką ofertą ze szczególnym zaangażowaniem. Doradca jest bardzo zmotywowany, aby transakcja zakończyła się sukcesem. Wie, że nie znajdzie się w sytuacji, że poświęci wiele czasu i pieniędzy na działania marketingowe, prezentacje, dojazdy, a w konsekwencji nie dostanie za to wynagrodzenia. Takie sytuacje nagminnie zdarzają się przy umowach otwartych, co skutkuje małym zaangażowaniem pośredników, którzy nierzadko mają „pod sobą” kilkaset ofert.

W przypadku  umowy na wyłączność Twój agent opiekuje się naraz maksymalnie kilkoma ofertami. Ma czas, aby aktywnie wspomagać marketingowo sprzedaż. Poświęca ofercie dużo czasu i starannie weryfikuje stan prawny. Masz też pewność, że widział Twoją nieruchomość, zna jej mocne punkty i potrafi je właściwie zaprezentować przyszłym nabywcom.

W przeciwieństwie do umowy na wyłączność, umowa otwarta oznacza, że prawdopodobieństwo sprzedaży przez jednego agenta jest niewielkie. Potrzeba posiadania wielu ofert skutkuje źle przygotowanymi, chaotycznymi i niesprawdzonymi ogłoszeniami, którymi poświęca się niewiele czasu. Efekt? Dłuższe oczekiwanie na transakcję, niższa cena sprzedaży i większe ryzyko komplikacji prawnych z powodu źle zweryfikowanych ofert.

Umowa na wyłączność vs. umowa bez wyłączności
grafika. Aneta Gromska

Oszczędź swój czas dzięki umowie na wyłączność

Najcenniejszą walutą jest dziś czas. Nikt, kto sprzedaje mieszkanie, nie chce niepotrzebnie tracić czasu na dziesiątki nic nie wnoszących rozmów telefonicznych dziennie. Takich problemów nie ma, jeśli podpiszesz umowę na wyłączność.

Ogromną korzyścią współpracy z jedną agencją jest też fakt, że jeśli chcemy zmienić cenę czy dokonać jakiejkolwiek zmiany w ofercie – kontaktujemy się z jedną osobą. Nie ma potrzeby kontaktu z wieloma doradcami naraz, co zajmuje Twój czas i wywołuje niepotrzebny chaos. Nie musisz też podpisywać kolejnych umów z każdą agencją, która przyprowadzi Ci potencjalnie zainteresowanego klienta.

Współpraca z jedną agencją to gwarancja jednej, spójnej oferty w całej sieci, transparentnych warunków współpracy i możliwość świadczenia najwyższej jakości usług. Klient płaci agencji, która faktycznie wykonała ogrom pracy – wówczas jest to faktyczne „wynagrodzenie”, a nie „prowizja”. Umowa z agencją na wyłączność to same korzyści dla klienta i szczerze rekomendujemy to rozwiązanie jako pośrednik z wieloletnim doświadczeniem.

mieszkanie na sprzedaż

Artykuł przeredagowany przez: Bracia Strzelczyk Nieruchomości