Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Nieruchomości w rejonach zielonych Warszawy – dlaczego warto?

nieruchomości w zielonych rejonach Warszawy

Lokalizacja stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Podczas poszukiwań idealnego domu lub mieszkania w Warszawie kupcy zwracają uwagę nie tylko na metraż, standard, czy cenę – coraz częściej kluczową rolę odgrywa także okolica. Warto zamieszkać w zielonych i spokojnych rejonach Warszawy – dowiedz się dlaczego.

Natura odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców dużych miast. Czasem park lub las są jedynym miejscem, gdzie można znaleźć wytchnienie i oderwać się od stresującej rzeczywistości. W Warszawie nie brakuje nieruchomości otoczonych zielenią, a zamieszkanie w takiej okolicy z reguły jest bardzo dobrą decyzją.

Jak natura wpływa na nasze życie codzienne?

Duże miasta i rozległe aglomeracje bardzo często przywołują skojarzenia związane z betonowymi blokami, spalinami oraz wszechobecnym zgiełkiem. Życie w pośpiechu i ciągłym hałasie generuje stres oraz przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Miasta przyszłości nie powinny wyglądać w ten sposób – Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że w 2050 roku 68% światowej populacji będzie żyć na obszarach miejskich. Zdecydowana większość ludzi potrzebuje stałego kontaktu z naturą, chociażby poprzez spędzanie czasu w pobliżu terenów zielonych. Na szczęście nowoczesne miasta są projektowane w taki sposób, by jak najlepiej zaspokajały potrzeby mieszkańców – zieleń w okolicach osiedla relaksuje, oczyszcza powietrze i pełni funkcję wypoczynkową.

Zalety mieszkania blisko terenów zielonych

Dlaczego warto osiedlić się w rejonach zielonych Warszawy? Bliskość natury jest dla mieszkańców stolicy bardzo ważna. Warszawiacy lubią spędzać czas wolny na łonie natury, ponieważ:

  • Jest to miejsce wypoczynku – w parkach miejskich spotykają się całe rodziny, grupy przyjaciół oraz osoby dzielące wspólne pasje. Dobrym sposobem relaksu na świeżym powietrzu są na przykład grupowe zajęcia jogi.
  • Rośliny wpływają na poprawę klimatu w mieście – drzewa oczyszczają powietrze i produkują tlen.
  • Zieleń pełni funkcję edukacyjną – natura w aglomeracji spełnia zadanie społeczno-wychowawcze. Małe ogródki i lasy to miejsca, w których dzieci mogą poznawać nowe gatunki roślin i zwierząt.

Nieruchomości zlokalizowane w zielonych rejonach Warszawy są atrakcyjne zarówno z punktu widzenia osób starszych, które potrzebują ciszy i spokoju, jak i rodzin, które chcą zapewnić swoim dzieciom optymalne warunki do rozwoju.

Dzielnice Warszawy dla miłośników natury

Stolica od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach Zielonych miast, których władze podejmują liczne działania na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców. Raport Europolis 2021 przygotowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera w Polsce sklasyfikował Warszawę na 7. miejscu w kraju.

Należy pamiętać, że stolica nie jest miastem jednorodnym – można tu znaleźć okolice zatłoczone i zanieczyszczone, a także tereny pełne zieleni. W 2020 roku powstał Eko-ranking dzielnic Warszawy. Na szczycie klasyfikacji uplasowały się:

  1. Wesoła,
  2. Wawer,
  3. Rembertów,
  4. Bemowo,
  5. Żoliborz,
  6. Ursynów.

Wesoła to bezdyskusyjny lider w dziedzinie terenów zielonych, które zajmują aż 57% jej powierzchni – dzielnicę w znacznej części porastają sosnowe lasy, które tworzą specyficzny mikroklimat podwarszawskiej okolicy. Miłośnicy natury poczują się dobrze również w Wawrze, Rembertowie, na Ursynowie lub Bielanach.

Zielone rejony Warszawy – gdzie szukać nieruchomości położonej z dala od miejskiego zgiełku?

Ludzie szukający nieruchomości w zielonej części Warszawy bardzo często kierują swoje kroki w okolice Wesołej, jednak równie pięknie i spokojnie jest na osiedlach Anin i Radość w Wawrze, które są położone blisko Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Zwolennicy natury odnajdą wymarzone cztery kąty w okolicach lasów rembertowskich albo nieopodal rezerwatu przyrody Kawęczyn. Mieszkańcy Żoliborza mogą liczyć na stały kontakt z przyrodą, jeśli osiedlą się blisko Kępy Potockiej, Parku Kaskada lub Sadów Żoliborskich. Przyjemna atmosfera panuje także w okolicy Lasu Bielańskiego.

Dlaczego warto zamieszkać w miejscu otoczonym zielenią?

Zakup nieruchomości położonej w zielonych rejonach Warszawy to doskonała inwestycja – nie tylko pod względem finansowym, ale także zdrowotnym. Bliskość natury przyczynia się do zredukowania szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu. Brak zanieczyszczeń zmniejsza ryzyko zapadania na groźne choroby cywilizacyjne. Przyroda sprzyja zdrowiu psychicznemu – obcowanie z florą i fauną działa uspokajająco oraz przeciwdepresyjnie. Kupno nieruchomości w rejonach zielonych to gwarancja wysokiej dostępności terenów rekreacyjnych i przyjemniejszego mikroklimatu, co jest odczuwalne szczególnie latem, kiedy upały w mieście mocno dają się we znaki.

Zielone osiedla stają się jednym z najpopularniejszych trendów w budownictwie. Konsumenci coraz częściej wolą spędzać czas w przyjaznym i spokojnym otoczeniu natury, a nie w zatłoczonym, zanieczyszczonym centrum miasta.


Źródła:

Prognozy ONZ: https://www.un.org/development/desa/en/news/population/2018-revision-of-world-urbanization-prospects.html
Raport Europolis 2021: https://europolis.schuman.pl/wp-content/uploads/sites/2/2021/06/Europolis-zielone-miasta.pdf
Eko-ranking dzielnic Warszawy: https://www.morizon.pl/blog/eko-ranking-dzielnic-warszawy/