Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

O co pytać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

kupowanie mieszkania z rynku wtórnego

Decyzja o kupnie mieszkania nie jest łatwa – szczególnie, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym styczności. Mnóstwo osób rozgląda się za mieszkaniami z rynku pierwotnego, jednak podobna ilość wybiera rynek wtórny. Oczywiście, każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. W tym artykule postaramy się przedstawić zagadnienia związane z rynkiem wtórnym i przeprowadzić kupujących przez proces sprzedaży.

Czym jest rynek wtórny?

Niektórzy mylnie sądzą, że mieszkania z rynku wtórnego to jedynie te, w których ktoś już zamieszkiwał. Tak naprawdę rynek wtórny obejmuje wszystkie mieszkania, domy oraz lokale usługowe, które posiadają właściciela. Osoba sprzedająca może kupić mieszkanie z rynku pierwotnego i niemalże od razu wystawić je na sprzedaż – wtedy również będzie to rynek wtórny.  Najczęściej, choć nie jest to reguła, mieszkania na rynku wtórnym są już wykończone i przygotowane do wprowadzenia się.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Kupując mieszkanie dla siebie warto wiedzieć w jakiej kondycji jest elewacja oraz części wspólne budynku. Brudne i podniszczone klatki schodowe mogą świadczyć o sąsiadach lub charakterze zarządcy, a kiepski stan elewacji może zaowocować podniesionym czynszem w późniejszych latach.

Dobrze jest także poznać najbliższą okolicę. Przejdź się po osiedlu, by sprawdzić czy czujesz się bezpiecznie, jak wygląda kwestia hałasu oraz ogólne wrażenie przestrzeni wokół budynku.

Od siebie możemy także dodać, że mieszkania usytuowane w sąsiedztwie szybu windowego mogą być bardzo uciążliwe, więc jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, wystrzegaj się takich propozycji.

Jakie pytania zadawać podczas oglądania mieszkania z rynku wtórnego?

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, powinieneś dobrze przygotować się do rozmowy z właścicielem lub pośrednikiem, który będzie pokazywał Ci mieszkanie.

Dla wielu kupujących bardzo istotną kwestią jest stopień nasłonecznienia mieszkania. Zapytaj o nie oraz dowiedz się, na jakie strony świata wychodzą okna.

Stan techniczny mieszkania jest niezwykle istotny przy podejmowaniu ostatecznych decyzji, dlatego dowiedz się kiedy i czy została wymieniona instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz czy mieszkanie nosi jakieś wady, które mogłyby utrudnić użytkowanie lub stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

Jeśli ogólny stan mieszkania Ci odpowiada, zapytaj o liczniki wody, prądu i gazu. Powinieneś mieć do nich swobodny dostęp w razie kontroli czy jakiejkolwiek awarii.

Jeśli właściciel sprzedaje mieszkanie, w którym już mieszkał, możesz zapytać o sąsiedztwo. Dobry sąsiad jest czasem na wagę złota.

Poza poznaniem stanu technicznego budynku oraz okolicy bardzo ważnym elementem szukania mieszkania jest poznanie jego historii. Warto więc w miarę możliwości zdefiniować zakres transakcji.

O co zapytać kupując mieszkanie z rynku wtórnego:

  • Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż? Wbrew pozorom to banalne pytanie może przynieść dość sporo informacji. Poznasz po tym prawdopodobną sytuację finansową sprzedającego oraz ewentualne możliwości negocjacji ceny.
  • Kiedy mieszkanie zostanie wydane kupującemu? Jeśli właściciel nadal zamieszkuje lokal, potrzebuje mniej lub więcej czasu na przeprowadzkę.
  • Jak wyglądają kwestie związane z komórką lokatorską oraz miejscem postojowym?
  • Od jak dawna sprzedający posiada dane mieszkanie i czy jest jego pierwszym nabywcą?
  • Czy mieszkanie było wynajmowane?
  • Jaka jest wysokość czynszu oraz średnia kwota opłat za media?
  • Czy mieszkanie posiada Księgę Wieczystą? To pytanie jest szczególnie istotne dla osób, które chcą nabyć lokal na kredyt. Brak KW może znacznie wydłużyć proces starania się o kredyt.

Poznanie odpowiedzi na powyższe pytania powinno znacznie ułatwić dokonanie odpowiedniego wyboru.