Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Biuro Belwederska 19:

+ 48 22 841 32 14

Czy opłaca się wynająć mieszkanie w Warszawie?

czy opłaca się wynająć mieszkanie w Warszawie

Stolice większości krajów mają to do siebie, że ściągają do nich osoby ze wszystkich regionów. Nie inaczej jest w przypadku naszej Warszawy, w której mieszka obecnie ponad połowa osób przyjezdnych. Można pokusić się o stwierdzenie, że większość zamieszkiwanych lokali to mieszkania wynajmowane, ponieważ wynajmują nie tylko przyjezdni, ale także osoby, które postanowiły wyprowadzić się od rodziny i zamieszkać w innej dzielnicy. W tym artykule odpowiemy na pytanie o to, czy opłaca się wynająć mieszkanie w Warszawie i co to ze sobą niesie.

Wynajem mieszkań w Warszawie

Mnóstwo osób, które chcą wyprowadzić się ze swojego miasta, zastanawia się, czy warto wynająć mieszkanie w Warszawie. Mało kto od razu decyduje się na zakup, nawet jeśli ma odpowiednie środki finansowe. Każda dzielnica ma swój własny charakter i warto wcześniej zapoznać się z nimi, by zdecydować, gdzie osiedlić się na dłużej.

Ceny za wynajem są bardzo zróżnicowane i uzależnione od takich czynników jak lokalizacja, metraż, wiek budynku, jego stan techniczny czy dodatkowe udogodnienia (np. piwnica, garaż, miejsce postojowe, itp.).

W przypadku większości kawalerek o powierzchni do 30 m2 singiel musi liczyć się z kwotą oscylującą między 2000 a 2600 zł za miesiąc. Zdarzają się oczywiście tańsze i droższe mieszkania. Mieszkania dwupokojowe i większe są oczywiście odpowiednio droższe. Rodzina z dwójką dzieci, decydująca się na trzypokojowe mieszkanie z garażem musi się liczyć z opłatami rzędu 5000-8000 zł miesięcznie.

Komu opłaca się wynajmowanie mieszkania?

Nie bez powodu krąży żart o tym, że ludzie w Warszawie łączą się w pary, by żyło się taniej. Przy przeciętnych zarobkach najlepiej na wynajmowaniu mieszkania wychodzą pary bez dzieci, które decydują się na dwa pokoje z aneksem lub osobną kuchnią, a wszystko o powierzchni 50-60 m2. Jeden pokój przeznaczony na sypialnię, a drugi na pokój dzienny, łazienka oraz przestrzeń kuchenna to cel zdecydowanej większości poszukiwaczy mieszkań.

Drugą grupą, która poszukuje mieszkań do wynajęcia, są studenci i osoby z zagranicy, które często wynajmują pokój z osobami obcymi lub decydują się na wspólny wynajem z przyjaciółmi. W takich przypadkach w grę wchodzą większe mieszkania — nawet trzy lub czteropokojowe. Powinny być one jednak zlokalizowane w okolicach uczelni i przestrzeni towarzyskiej oraz siedzib większych korporacji.

Komu nie opłaca się wynajmowanie mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania w Warszawie na pewno nie opłaca się osobom, które mają możliwość wzięcia kredytu i chcą osiąść w danej dzielnicy na stałe. Często rata kredytu jest niższa lub równa kwocie, jaką należy zapłacić właścicielowi mieszkania, jednocześnie pozostając bez własnego lokum. Nieco kłopotów taki wynajem może także sprawić rodzinom z dziećmi oraz zwierzętami. Nie każdy właściciel zgadza się na ich obecność, a przy tym koszty życia w tego typu mieszkaniu są już znacznie wyższe, niż przy mieszkaniach dwu lub niewielkich trzypokojowych.

Czy opłaca się wynajmowanie mieszkania w Warszawie?

Odpowiedź na pytanie o zasadność wynajmu mieszkania w stolicy Polski jest oczywiście uzależniona od możliwości finansowych poszukującego, ale ogólnie rzecz biorąc — tak. Jeśli weźmie się pod uwagę możliwości, jakie daje życie w Warszawie, to nadal jest to atrakcyjna wizja.

Zawiadomienie o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością


Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 1.09.2023 r. doszło do przekształcenia przedsiębiorcy Witolda Strzelczyka prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „BRACIA STRZELCZYK” WITOLD STRZELCZYK, miejsce prowadzenia działalności: ul. Marszałkowska 58 lok. 11 i 12, 00-545 Warszawa (dalej jako: „Przedsiębiorca przekształcany”) w spółkę kapitałową działającą pod firmą STRZELCZYK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka przekształcona”).

Dnia 1.09.2023 r. Spółka przekształcona została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0001055409. Spółce zostały nadane nowe numery NIP: 7011162661 i REGON: 526266110.

Wskazujemy, że zgodnie z art. 5842 § 1 ksh Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki Przedsiębiorcy przekształcanego. Tym samym Spółka przekształcona kontynuuje dotychczasową działalność prowadzoną przez Przedsiębiorcę przekształcanego. W szczególności Spółka przekształcona pozostaje stroną wszelkich umów zawartych przez Przedsiębiorcę przekształcanego.

Od 1.09.2023 r. obowiązują następujące dane Spółki przekształcanej:

STRZELCZYK Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
(dawniej: „BRACIA STRZELCZYK” WITOLD STRZELCZYK)
ul. Marszałkowska 58 lok. 11 i 12
00-545 Warszawa
KRS: 0001055409
NIP: 7011162661
REGON: 526266110

This will close in 0 seconds