Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Czy warto wynająć mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Wynajem mieszkania z biurem nieruchomości

Rynek nieruchomości to, wbrew pozorom, bardzo złożony organizm, który – choć powszechnie znany – kryje w sobie dużo niespodzianek i niepewności. Zarówno osoby wynajmujące, jak i najemcy chcieliby jednak móc czerpać z jego dobrodziejstw w pełnym wymiarze. W tym artykule odpowiemy na pytanie o to, czy warto wynająć mieszkanie przez biuro nieruchomości.

Współpraca z agencją nieruchomości przy wynajmie mieszkania

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem mieszkania czy przyszłym najemcą, na pewno choć raz zastanawiałeś się czy korzystanie z usług biura nieruchomości ma sens. Taki krok wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami, których zwykle woli się nie ponosić. Warto mieć jednak na uwadze, że za tymi kosztami idzie cały szereg usprawnień całego procesu oraz poczucie bezpieczeństwa, które ciężko sobie zapewnić, jeśli nie jest się obytym z tematem.

Korzystanie z usług biura nieruchomości przy poszukiwaniu oraz dokonywaniu transakcji pozwala nie tylko na gwarancję bezpieczeństwa, ale i na odciążenie z niektórych aktywności, takich jak sprawdzanie wiarygodności drugiej strony czy też pilnowanie terminowości dokonywania opłat, jeśli agencja zajmuje się również zarządzaniem najmem.

Zadania agenta nieruchomości i korzyści płynące z jego usług

Wybrany agent nieruchomości staje przed kilkoma zadaniami, które musi zrealizować, by transakcja mogła zostać przeprowadzona. Najczęściej na współpracę z agencją nieruchomości decydują się właściciele mieszkań, ponieważ wiążę się to z większą ilością korzyści dla tej strony. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • bezpieczeństwo transakcji – doświadczony agent nieruchomości weryfikuje wiarygodność potencjalnego najemcy i przekazuje wszelkie konieczne informacje na jego temat wynajmującemu.
  • oszczędność czasu – jeśli podpisujesz z wynajmującym umowę na wyłączność to on umawia się z zainteresowanymi, pokazuje im mieszkanie i dokonuje selekcji, by później przedstawić tylko wybranych kandydatów.
  • brak konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy – wynajmujący nie musi wiedzieć co jest potrzebne do dokonania transakcji i nie musi znać pełnej dokumentacji. Oczywiście, warto mieć minimalne rozeznanie w temacie, jednak to pośrednik musi wiedzieć jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania, jakie dokumenty przygotować i gdzie umieścić ogłoszenie.
  • pewność terminowych wpływów na konto – jeśli wybrana agencja zajmuje się także zarządzaniem najmem, opłaty są pilnowane przez przypisanego do mieszkania pośrednika, który dba o płynność wpłat.

Koszty współpracy z agencją nieruchomości

Nie ma z góry ustalonych warunków, na jakich mają przebiegać współprace z agencjami nieruchomości. Dużo zależy od tego, czym konkretnie zajmuje się dana agencja, jakie są indywidualne ustalenia z klientami oraz jak wyglądają wewnętrzne regulacje danej firmy.

Jednym z najczęstszych modeli przyjętych przez agencje w większych miastach jest pomoc w znalezieniu najemcy, sprawdzenie jego wiarygodności oraz obecność przy dokonaniu transakcji. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z nami w tym zakresie oraz uzyskaniem szczegółowych informacji – zapraszamy do kontaktu!