Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Czy warto kupić mieszkanie do remontu w Warszawie?

Czy warto kupić mieszkanie do remontu w Warszawie

Data aktualizacji: 15 stycznia, 2024

Dla wielu inwestorów indywidualnych decydująca o zakupie mieszkania jest cena. Dlatego, przyszłych nabywców tak bardzo kuszą ceny mieszkań do remontu, na warszawskim rynku często niższe o, „bagatela”, 20%. Czy kupno mieszkania do remontu rzeczywiście jest opłacalne?

Odpowiemy już tutaj: to zależy.

Od czego? Tego dowiesz się, czytając artykuł.

Zalety kupna mieszkania do remontu

Pierwszą, największą zaletą jest cena. Często zdarza się, że cena mieszkania do remontu jest nawet o 20% niższa od cen rynkowych nieruchomości w podobnej lokalizacji oraz o identycznym metrażu. Jest to niewątpliwa okazja inwestycyjna dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem.

Kolejną zaletą kupna mieszkania do remontu jest lokalizacja. Nowe mieszkania zazwyczaj budowane są na peryferiach Warszawy, stąd mieszkania przeznaczone do odświeżenia cieszą się dużą popularnością wśród tych osób, którym zależy na łatwym dostępie do centrum.

Nie mniej ważną cechą jest możliwość dostosowania wykończenia mieszkania do własnych potrzeb. Nabywca może pokusić się o rozwiązania sprzyjające funkcjonalności mieszkania tj. przestawienia ścian działowych, dzięki czemu przestrzeń stanie się bardziej przestronna i ustawna. Dodatkową, długofalową korzyścią jest również odnowienie wszelkich instalacji elektrycznych, co pozwala zmienić umiejscowienie gniazdek czy punktów świetlnych w taki sposób, aby dopasowane zostały do potrzeb przyszłych domowników.

Jest to także dobry pomysł, jeżeli właściciel mieszkania myśli o najmie lub kupuje mieszkanie w celu jego późniejszej odsprzedaży. Z tej drugiej opcji często korzystają flipperzy, którzy wykorzystując niższą cenę, remontują mieszkanie i sprzedają lokal w wyższej cenie. Taka inwestycja może przynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zysku w ciągu kilku miesięcy.

Wady kupna mieszkania do remontu

Liczne zalety mieszkania do remontu, mogące skierować światło reflektorów na jedną stronę zagadnienia, należy zrównoważyć wadami takiego rozwiązania, dla ukazania całego obrazu.

Do najważniejszej wady zalicza się trudność w oszacowaniu kosztów remontu. Okazuje się to tym trudniejsze, im inwestor ma mniej doświadczenia w branży budowlanej. Potencjalny nabywca powinien mieć na uwadze nie tylko koszty materiałów, ale i cenę robocizny, która może prezentować się na dość rozległej skali.

Kolejną sprawą, na którą lepiej uważać, jest stan techniczny i ukryte wady pojawiające się w mieszkaniu. Jeżeli na przykład, mieszkanie ma już swoje lata, może powstać potrzeba bardzo kosztownej wymiany całej kanalizacji, wymiany okien, skuwanie tynków i wiele innych. Jest to nie tylko obciążające finansowo, ale i psychicznie — wiąże się z wieloma stresami, które zabijają radość z przyszłego mieszkania.

Jeśli kupujący planuje wyremontować mieszkanie, znajdujące się w zabytkowej kamienicy — tutaj też mogą zaistnieć pewne trudności. Taka kamienica podlega ochronie konserwatora zabytków. Oznacza to, że inwestor prawdopodobnie nie będzie mógł wprowadzić wszystkich zmian, na które ma ochotę. Współpraca z konserwatorem może być przedłużającym się i stresującym procesem, dlatego warto wziąć to pod uwagę, przed podjęciem decyzji o kupnie lokalu w kamienicy.

Ostatnia wada wydaje się dość oczywista — z przeprowadzką trzeba czekać, często długie miesiące. Decyzja o kupnie mieszkania do remontu nie sprawdzi się więc w przypadku chęci niemal natychmiastowej przeprowadzki.

Gdzie szukać nieruchomości do remontu w Warszawie?

Jeśli poszukujesz mieszkania do remontu, to najprostszą radą jest szukanie na portalach z ofertami sprzedaży nieruchomości. W ogłoszeniach często można znaleźć informację, że mieszkanie przeznaczone jest do remontu.

Mieszkania na sprzedaż, zazwyczaj wymagające remontu, oferowane są również przez komorników czy syndyków. Cena takich mieszkań może być bardzo atrakcyjna. Jednak i tutaj trzeba być nad wyraz ostrożnym i sprawdzić stan prawny kupowanego mieszkania.

Do dyspozycji naszych klientów oddajemy również nasze doświadczenie w tej dziedzinie. Napisz do nas, a chętnie zajmiemy się znalezieniem dla Ciebie mieszkania do remontu.