Wiele osób już na starcie wyklucza mieszkania usytuowane na poddaszu, obawiając się, że takie nieruchomości generują zbyt wiele problemów. Czy to prawda? Poznaj silne i słabe strony wspomnianych lokali i sprawdź, czy te klimatyczne wnętrza zaspokoją Twoje potrzeby.
Zakup własnego mieszkania jest niezwykle ważnym wydarzeniem, dlatego przed wizytą u notariusza należy rozważyć wszystkie wady i zalety interesującej nas nieruchomości. Nie inaczej jest z lokalami usytuowanymi na poddaszu. Chociaż skosy wyglądają niezwykle efektownie, to część kupujących uważa je za wadę, która utrudnia aranżację wnętrz. Czy rzeczywiście należy się ich obawiać?
Czy zakup mieszkania na poddaszu jest dobrym pomysłem?
Mieszkanie na poddaszu jest uważane za nieco kontrowersyjną nieruchomość – jedni kupujący są zauroczeni niebanalnymi skosami i klimatem, jaki tworzy takie rozwiązanie, a inni klienci trzymają się z daleka od lokali usytuowanych na najwyższej kondygnacji. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Mieszkania na poddaszu bez wątpienia mają swoje specyficzne wady i problemy, jednak część potencjalnych nabywców nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie możliwości aranżacyjne zapewniają odpowiednio wykorzystane skosy.
Lokal mieszkalny na poddaszu charakteryzuje się wysokim nasłonecznieniem, spokojem i prywatnością, a po zmroku zamienia się w romantyczny punkt obserwacyjny, który pozwala na podziwianie gwiazd przez okna dachowe. Kupno takiej nieruchomości okaże się doskonałym pomysłem, pod warunkiem, że trafimy na mieszkanie pozbawione wad technicznych.
Sposób na powiększenie metrażu bez dodatkowych kosztów
Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań na poddaszu, w oczy rzuca się duża rozpiętość cenowa – takie lokale z reguły są tańsze niż nieruchomości usytuowane na innych kondygnacjach, jednak w niektórych przypadkach cena wydaje się podejrzanie niska. Z czego wynikają takie rozbieżności? Powierzchnię mieszkania ze skosami należy obliczać nieco inaczej. Zgodnie z przepisami prawa, metraż wnętrza, którego wysokość mieści się w przedziale 2,2-1,4 metra, jest wyrażany jako 50% rzeczywistego pola. Niższych partii pomieszczenia nie należy uwzględniać w księdze wieczystej. Sprzedający, którzy zdają sobie z tego sprawę, podają w ofertach powierzchnię pomniejszoną o skosy, z kolei osoby niedoświadczone mogą nieświadomie zawyżać metraż.
Przepisy nakazujące uwzględnianie wysokości mieszkania przemawiają na korzyść kupującego, który może stać się właścicielem przestronnego lokalu w bardzo atrakcyjnej cenie. Skosy nie zawsze odbierają nam miejsce – bardzo często można je zaaranżować w taki sposób, aby stały się użytkową, a do tego niezwykle klimatyczną częścią lokalu.
Mieszkanie na poddaszu – prawdziwa gratka dla kreatywnych właścicieli
Pomimo skosów, mieszkania na poddaszu są z reguły bardziej przestronne niż lokale usytuowane na niższych piętrach. Dodatkowa przestrzeń umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz nieszablonowych pomysłów, na co nie mogą sobie pozwolić sąsiedzi mieszkający na innych kondygnacjach. Aranżowanie skosów nie należy do najłatwiejszych zadań – często konieczne jest zamawianie mebli na wymiar, co z jednej strony generuje większe koszty, a z drugiej strony wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza.
Właściciele mieszkań na poddaszu bardzo często decydują się na budowę antresoli – to efektowne rozwiązanie generuje dodatkowe miejsce, a do tego stanowi niebanalną ozdobę pomieszczenia. Jak zaaranżować przestrzeń przy skosach? Można tam umieścić łóżko, sofę, fotele, niską biblioteczkę, a nawet wannę. Kreatywne osoby z pewnością będą miały wiele pomysłów na urządzenie tej przytulnej przestrzeni.
Jakie są największe wady mieszkania na poddaszu?
Mimo niepowtarzalnego klimatu, spokoju i prywatności, mieszkanie na poddaszu ma swoje wady, które dla części z nas mogą okazać się zbyt problematyczne. Osoby zastanawiające się nad kupnem lokalu ze skosami powinny pamiętać, że życie w takiej nieruchomości wiąże się z:
- Walką z temperaturą – jeśli wykonawca nie zastosował odpowiedniej izolacji, to latem na poddaszu będzie bardzo ciepło, a zimą mieszkanie zacznie się szybko wychładzać.
- Koniecznością pokonywania schodów – może to być szczególnie uciążliwe w przypadku starszych budynków, gdzie nie ma windy.
- Problemami z doborem umeblowania ze względu na skosy.
- Ryzykiem pojawienia się wilgoci – jeśli dach jest nieszczelny.
Mieszkania usytuowane w nowszych budynkach nie powinny sprawiać problemów z regulacją temperatury, czy wilgocią. Takie wady zdecydowanie częściej występują w starych nieruchomościach. Pokonywane schodów dla wielu osób nie będzie stanowiło żadnej trudności, jednak może się okazać zbyt ciężkie dla osób starszych lub schorowanych.
Na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwań mieszkania na poddaszu?
Znając już silne i słabe strony mieszkania na poddaszu, można przystąpić do poszukiwań swojego wymarzonego M. Warto pamiętać, że nie wszystkie lokale ze skosami zapewniają wystarczający komfort. W trakcie oglądania nieruchomości należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość ściany pionowej, na której wspiera się dach. Im niższa ścianka kolankowa, tym mniej funkcjonalne mieszkanie. Dobrze, jeśli jej minimalna wysokość wynosi 90 cm lub więcej – w takim przypadku można z łatwością zaaranżować nawet najniższe punkty pomieszczenia.
Osoby obawiające się problemów z regulacją temperatury, mogą zdecydować się na badanie termowizyjne, które uwidoczni ewentualne nieprawidłowości związane z utrzymywaniem ciepła w mieszkaniu.
OBSERWUJ NAS: