Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie znaczące zmiany w podatku od nieruchomości. Są to konsekwencje nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: PodLokU). Ich istotą jest zdefiniowanie w ustawie takich pojęć, jak: budynek, budowla, obiekt budowlany, roboty budowlane, trwałe związanie obiektu z gruntem. Nowelizacja odnosi się także do kwestii garaży w budynkach mieszkalnych, które uznano za powierzchnię mieszkalną, co ma wpływ na wysokość stawki podatku.
Zmiana definicji budynku, budowli i obiektów budowlanych
Zmieniona została definicja budynku. Obecnie brak już jest wprost odwoływania się do przepisów prawa budowlanego dla potrzeb zdefiniowania pojęcia budynku i budowli dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wprowadzono bardziej precyzyjną definicję budynku – tj. w oparciu o poszczególne kategorie budowli, których rodzaje zaczerpnięto z prawa budowlanego.
Następnie, wprowadzono zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Powyższe ma na celu jednoznaczne określenie przedmiotu opodatkowania i wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych. Katalog budowli podlegających opodatkowaniu tworzy załącznik 4 do PodLokU.
Celem wyżej wymienionych zmian jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych i ograniczenie swobody oceny organów podatkowych. Do tej pory, aby rozstrzygnąć, kiedy mamy do czynienia z konkretnymi obiektami, trzeba było sprawdzić to w ustawie Prawo budowlane. Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie obiekty na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości są zdefiniowane w PodLokU.
Kolejną istotą zmianą jest wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem. Powyższe ma mieć na celu wyeliminowanie wątpliwości odnośnie do rozumienia tego pojęcia na gruncie PodLokU. Dotychczas organy podatkowe za szeroko interpretowały te pojęcie, uznając – przykładowo – że kontener jest trwale związany z gruntem i przysługuje mu status budynku, podlegającego opodatkowaniu.
Ujednolicenie opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych
Zgodnie z nowym przepisem art. 1a ust. 2c PodLokU, za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku. Ustawodawca odstąpił więc od różnicowania statusu garaży i miejsc postojowych z uwagi na wyodrębnienie. Dotychczasowe regulacje przewidywały, że garaże wydzielone prawnie, np. te posiadające odrębną księgę wieczystą, były traktowane jako osobne nieruchomości i opodatkowane według wyższej stawki właściwej dla budynków użytkowych. W efekcie wprowadzonych zmian, wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych i niezajęte na działalność gospodarczą będą opodatkowane jednakową stawką – w porównaniu do poprzedniego stanu prawnego – preferencyjną.
Co istotne, w konsekwencji proponowanej zmiany ww. zasady będą stosowane także do opodatkowania pomieszczeń służących np. do przechowywania rowerów, znajdujące się w prawnie wyodrębnionych garażach. W końcu rower to też pojazd.
Zmiany dla właścicieli garaży
Ta zmiana oznacza znaczące korzyści dla wielu właścicieli garaży, szczególnie tych, którzy do tej pory płacili wyższe opłaty ze względu na formalne wydzielenie pomieszczenia.
Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie dotychczasowej niesprawiedliwości, która powodowała, że właściciele garaży wydzielonych formalnie płacili więcej, mimo że funkcjonalnie ich garaże nie różniły się od pomieszczeń przynależnych do mieszkań. Dzięki nowym regulacjom opodatkowanie będzie bardziej przejrzyste, a właściciele nieruchomości unikną nieuzasadnionych obciążeń podatkowych. Nowelizacja przepisów ma zatem na celu uproszczenie i ujednolicenie zasad opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych, które nie są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku zajęcia pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym na prowadzenie działalności gospodarczej do jego opodatkowania będzie miała zastosowanie stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b PodLokU (wyższa). Ponadto, zmiany nie odnoszą się do parkingów znajdujących się poza budynkiem lub placów postojowych – te są wskazane wprost w załączniku 4 do PodLokU jako budowle.
Dogodnym rozwiązaniem dla podatnika jest to, że nie będzie konieczne złożenie informacji IN-1 dla dokonania prawidłowego wymiaru wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości po wejściu w życie projektowanej zmiany w opodatkowaniu miejsc do przechowywania pojazdów, ponieważ organy podatkowe będą już posiadały informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w których jest wykazana powierzchnia użytkowa garaży. Oznacza to, że Urząd samodzielnie dokona zmian na podstawie posiadanych danych. Nowe stawki podatkowe zostaną naliczone automatycznie i uwzględnione w decyzjach, które są wydawane od 2 stycznia 2025 roku.
PODSUMOWANIE
Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 roku mają na celu uproszczenie i doprecyzowanie przepisów. Z założenia powinno to ułatwić podatnikom prawidłowe rozliczanie tego podatku.
Wprowadzenie jednoznacznych definicji oraz ujednolicenie stawek opodatkowania dla garaży w budynkach mieszkalnych to krok w kierunku większej przejrzystości systemu podatkowego.
Dodatkowo, zmiany te mogą pozytywnie wpłynąć na rynek nieruchomości, zwiększając atrakcyjność mieszkań z garażami, szczególnie w dużych miastach, gdzie dodatkowe miejsca parkingowe są bardzo pożądane.
OBSERWUJ NAS: