Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Jak najlepiej kupić mieszkanie na wynajem i nie stracić okazji inwestycyjnej?

Mieszkanie na wynajem - jak kupić mieszkanie pod inwestycję

Data aktualizacji: 15 marca, 2023

Wizja czerpania przychodu pasywnego wydaje się nad wyraz kusząca. Mimo iż decyzja dotycząca samej inwestycji w mieszkanie pod wynajem jest relatywnie prosta, to już trudniejsze okazuje się wybranie odpowiedniego lokalu. Kupić kawalerkę czy dwupokojowe mieszkanie? Czy lokal w centrum miasta będzie cieszył się większym zainteresowaniem, a inwestor będzie mógł liczyć się z dużym dopływem gotówki?

Mieszkanie na wynajem — czym kierować się przy zakupie mieszkania?
Zakup mieszkania na wynajem a preferencje — grupy najemców
Co wpływa na wysokość zysku z najmu?
– Lokalizacja
– Metraż
– Standard i wyposażenie
Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie na wynajem — czym kierować się przy zakupie mieszkania?

Własnymi preferencjami oraz perspektywą zarobku na inwestycji. Tutaj wszystko rozbija się o odpowiednią grupę docelową. Jeżeli inwestor uzna jakąś grupę za szczególnie problematyczną, nie warto brać jej pod uwagę przy planowaniu zakupu, bo koszty mogą okazać się wyższe niż zarobek.

Przykładowo, jeżeli wynajmujący nie chce, aby mieszkanie wynajmowali studenci, lepiej ograniczyć inwestycje w mieście typowo studenckim i wybrać to, które oferuje możliwość większego zróżnicowania potencjalnych najemców. W takim wypadku dobrze jest skreślić wielopokojowe, bardzo duże mieszkania, charakteryzujące się wysoką ceną.

Zakup mieszkania na wynajem a preferencje — grupy najemców

Z dużą precyzją, można wyróżnić następujące grupy najemców:

  • single,
  • młode rodziny z dziećmi,
  • para u startu życiowego.

Dla singla najodpowiedniejsze będzie mieszkanie składające się z salonu z aneksem kuchennym i sypialnia lub kawalerka. Należy pamiętać, że jest on mobilniejszy, więc statystycznie częściej będzie podejmował decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

Pary oraz młode rodziny z dziećmi nie tak chętnie zmieniają miejsce zamieszkania, więc w większości przypadków będą wynajmować długoterminowo. Tacy najemcy będą też stabilniejsi finansowo — istnieje małe prawdopodobieństwo, że oboje stracą pracę w tym samym momencie (jeśli oboje pracują). Ta grupa wymaga też innych warunków mieszkaniowych — zazwyczaj potrzebują dwóch pokoi i oddzielnej kuchni.

Co wpływa na wysokość zysku z najmu?

O ile wybranie grupy docelowej jest ważne głównie z punktu widzenia preferencji (chociaż ostatecznie i to wpływa na zysk), o tyle inne wybory będą dotyczyły już samej kwoty najmu mieszkania. Oto, jakie czynniki wpływają bezpośrednio na cenę.

Lokalizacja

Jest to najważniejsza kwestia, jaką najemcy biorą pod uwagę. Jeżeli grupa docelowa to rodziny z dziećmi lub młode pary, warto kupić mieszkanie nieco oddalone od centrum, na zielonym i cichym osiedlu, z wieloma udogodnieniami takimi jak place zabaw, miejsca do spacerowania i z bliskością niezbędnej infrastruktury. Studenci (jeśli jednak inwestor z nich nie zrezygnuje) docenią mieszkania zlokalizowane tuż przy uczelniach lub z dogodnym dojazdem. Singiel chętniej wynajmie mieszkanie blisko centrum lub w dzielnicy biznesowej.

Metraż

Według raportu Amron — Sarfin przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań, będących przedmiotem obrotu w III kwartale 2022 roku w ośmiu wybranych miastach Polski, wyniosła 58,36 m2. W przybliżeniu daje to dwa, trzy pokoje na mieszkanie.

Takim metrażem będą zainteresowane wszystkie grupy najemców, poza studentami (chyba że inwestor chce wynajmować mieszkanie na pokoje). Zupełnie niepraktyczne okaże się inwestowanie w dużą nieruchomość (również w domy) kupowaną na wynajem.

Standard i wyposażenie

Wyposażenie i standard nieruchomości to czynniki ważne dla wszystkich grup. Od tego, jak nowoczesne będzie mieszkanie, zależy ostateczna kwota najmu.

Dla najemców długoterminowych wyposażenie może mieć drugorzędne znaczenie, jednak warto zadbać o sprzęty AGD. Niektórzy najemcy decydują się na wynajem pustego mieszkania, jednak spora część liczy na podstawowe sprzęty oraz meble.

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Na rynku istnieje wiele form inwestowania. Jedne inwestycje zwracają się szybciej, drugie dopiero w perspektywie wielu lat. Mimo licznych zawirowań na rynku nieruchomości inwestowanie w mieszkania na wynajem nadal jest najbezpieczniejszą lokatą kapitału.

Według raportu Expandera, za ostatni kwartał 2022 roku, stawki najmu w Warszawie były wyższe o 31% niż w styczniu 2022 roku, więc inwestycja nadal się opłaca. Co więcej, najem oznacza stały, comiesięczny dochód, a w późniejszym okresie prawdopodobny wzrost ceny mieszkania.

Podsumowując jednym zdaniem: mieszkanie kupione pod wynajem jest bardzo bezpiecznym i dochodowym sposobem na spokojne życie.