Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Kiedy warto zdecydować się na sprzedaż nieruchomości z pomocą agenta?

sprzedaż nieruchomości z pomocą agenta

Data aktualizacji: 17 czerwca, 2024

Samodzielna sprzedaż domu albo mieszkania to źródło niekończących się zmartwień, wątpliwości i nerwów. Dni, tygodnie, a nawet miesiące poświęcone na poszukiwanie kupca są niezwykle trudnym i męczącym okresem. Na szczęście nie trzeba skazywać się na takie niewygody – wystarczy nawiązać współpracę z agentem.

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na skorzystanie z pomocy doradcy do spraw nieruchomości? Sprzedający mają różne motywacje – dla jednych będzie to brak wolnego czasu, a dla innych potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Profesjonalny agent zaopiekuje się klientem i razem z nim opracuje najlepszą strategię sprzedaży.

Agent nieruchomości, czyli człowiek do zadań specjalnych

Sprzedaż nieruchomości to coś więcej niż wykonanie sesji zdjęciowej, przygotowanie oferty oraz zamieszczenie jej na portalach internetowych. Osoby, które chcą znaleźć kupca na swoją nieruchomość, często nie zdają sobie sprawy, jak wiele pracy trzeba włożyć w wywalczenie dobrej ceny oraz bezpieczne przeprowadzenie całej transakcji. Chociaż teoretycznie każdy z nas może samodzielnie sprzedać swoje mieszkanie lub dom, to bez profesjonalnej wiedzy o wiele trudniej jest uzyskać satysfakcjonującą cenę oraz przebrnąć przez wszystkie pułapki czyhające na właściciela.

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami, które dla wielu Polaków są niezrozumiałe. Właśnie z tego powodu część osób decyduje się na współpracę z agentem – profesjonalistą, który ma fachową wiedzę, doświadczenie oraz szereg umiejętności miękkich, przydających się podczas kontaktu z potencjalnymi kupującymi. Pośrednik zapewnia wsparcie na każdym etapie sprzedaży – to on wie, ile warte jest mieszkanie, jakich formalności należy dopełnić przed wizytą u notariusza i gdzie szukać pomocy w niestandardowych przypadkach.

Sprzedaż nieruchomości to praca na pełen etat – dlaczego warto zlecić ją profesjonaliście?

Uzupełnianie oferty, stały kontakt z potencjalnymi kupcami, przygotowanie nieruchomości, prezentacje, konsultacje z notariuszem, wizyty w spółdzielniach i urzędach… to zaledwie część obowiązków, które spadają na osoby sprzedające mieszkanie. Czy poświęcanie kilku godzin dziennie na samodzielne załatwianie formalności jest opłacalne? Warto zlecić tę pracę profesjonalnemu agentowi!

Z pewnością pośrednik nieruchomości będzie potrzebny przy sprzedaży nieruchomości, które posiadają skomplikowaną sytuację prawną. Każdorazowo w przypadku gdy jest wielu właścicieli, pojawia się problem, kto ma zająć się sprzedażą. Z pomocą przyjść może agent, który zajmie się wszystkim. Przeprowadzi profesjonalną sesję zdjęciową, opisze nieruchomość, podając jej wszystkie zalety. Będzie w dostępnym dla potencjalnych kupców czasie prowadził profesjonalne prezentacje, a gdy zajdzie taka potrzeba usiądzie do stołu w ich imieniu i poprowadzi negocjacje.

– powiedział Piotr Dębek, doradca do spraw nieruchomości.

Profesjonalny agent przypomina, że jego rolą jest nie tylko bieżące obsługiwanie oferty, ale też wyręczanie właścicieli podczas ich nieobecności:

Inną sytuacją, w której to agent powinien prowadzić sprzedaż, jest brak wolnego czasu sprzedającego lub nawet jego brak w mieście bądź kraju. Każdy ceni swój czas. Zamiast załatwiać formalności z pracownikami spółdzielni czy urzędów i tracić swój cenny czas, lepiej powierzyć te zadania agentowi, a samemu spędzić te chwile z rodziną lub w inny dogodny dla siebie sposób.

Jak rozpoznać, że to dobry moment na współpracę z agentem?

Sprzedający, którzy nawiązali współpracę z profesjonalnym agentem nieruchomości, nigdy nie żałują tego kroku. Część właścicieli domów i mieszkań wciąż odkłada decyzję o skorzystaniu z pomocy pośrednika. Jak rozpoznać, że to już czas, by skontaktować się z agencją? Doradca okaże się wybawieniem dla klientów, którzy:

  • Nie mają czasu na samodzielną sprzedaż,
  • Nie wiedzą, jak oszacować wartość swojej nieruchomości,
  • Chcą uniknąć stresu, jaki generuje tak poważna transakcja,
  • Wolą zlecić załatwianie formalności profesjonaliście,
  • Planują dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców,
  • Muszą sprzedać nieruchomość po cenie, która ich usatysfakcjonuje.

Agent może wyręczyć klienta praktycznie we wszystkim – często jedynym obowiązkiem sprzedającego będzie stawienie się u notariusza oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Każdy moment jest dobry, by nawiązać współpracę z biurem nieruchomości i warto podjąć tę decyzję jak najwcześniej – dzięki temu właściciele dadzą sobie szanse na szybszą sprzedaż domu lub mieszkania.

Optymalizacja zysku? To zadanie dla agenta nieruchomości!

Ceny nieruchomości stale rosną. To fakt, jednak jak oszacować wartość swojego domu lub mieszkania, aby nie narazić się na straty, a zarazem nie odstraszyć potencjalnych kupców? Większość ofert prywatnych przedstawia cenę życzeniową, która jest znacznie zawyżona, przez co ogłoszenia wiszą na portalach tygodniami i nie spotykają się z żadnym zainteresowaniem. Prawidłowe oszacowanie wartości nieruchomości to zadanie dla dobrego doradcy:

Agent jest na bieżąco z sytuacją, jaka jest na rynku. Śledzi zmiany w okolicy. Ma doświadczenie. Wiesz, jaka jest różnica pomiędzy kucykiem ziemskim, pegazem a unicornem? Ja nie. Moja córka wie, dlatego, że jest od tego ekspertem. Tak samo, jak agent nieruchomości jest ekspertem w jej sprzedaży

– twierdzi Piotr Dębek.

Sprzedaż domu lub mieszkania to zawiły i stresujący proces – warto znaleźć profesjonalnego agenta, który okaże się nieocenionym wsparciem. Decyzja o podjęciu współpracy z pośrednikiem zwiększy szanse właściciela na szybką, korzystną oraz bezproblemową transakcję.